Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Větrný park Chomutov

29. 03. 2011 21:08:00
Historie: na sklonku roku 2004 měl být položen na náhorních plošinách Krušných hor na Chomutovsku základní kámen největší větrné farmy v Česku, Větrného parku Chomutov. Projekt za (tehdy) 13,3miliardy kč s počtem přes 150ks větrníků s výkonem 325 MW byl v tehdejší době jedním z nejúchylnějších a nejmegalomanštějších záměrů podnikavých nenažranců schovávajících se za vznosné fráze o „výrobě čisté, zelené energie bez negativních dopadů na životní prostředí.“

Za projektem v té době stály společnosti Proventi a Virtual Utility, a za nimi nikdo jiný než BAE Systems, tedy dodavatel supersoniků Gripen pro českou armádu. Chomutovská větrná farma měla být využita jako jeden z offsetových programů, které měly kompenzovat pronájem britsko-švédských stíhaček zdejším daňovým poplatníkům. Kompenzovat? Nenechte se vysmát. Za peníze takzvaného offsetu se zde mělo postavit zařízení, které by umožňovalo čtvrtstoletí dojit české daňové poplatníky a spotřebitele elektrické energie a peníze odvádět za hranice aniž bychom z toho cokoliv měli.

VF1.jpg

Z nějakého mě neznámého důvodu tehdy ke stavbě nedošlo. Možná už lezl na povrch korupční skandál jež celý nákup stíhaček provázel a který se, dodnes nevyřešený, vznáší nad celým tímto kšeftem jako stín. Stavba měla už vydané souhlasné stanovisko zjišťovacího řízení EIA, pravděpodobně uzavřený penězovod však zapříčinil, že na několik let kolem ní utichl veškerý ruch.

VF2.jpg

Před třemi, možná čtyřmi léty se však objevila firma APB Plzeň, která projevila vůli Větrný park Chomutov (VPCH) dokončit. Začala skupovat projekty jiných firem, které byly ve zjišťovacích řízeních EIA zatíženy mnoha doplňujícími podmínkami, ty kde jich bylo moc ukončila, jiné, nezatížené začala rozvíjet a měnit k obrazu svému. Podařilo se jí do systému projektů a zjišťovacích řízení vnést takový chaos, že dnes nikdo neví jak se co jmenuje, kolik přesně, jak velikých, výkonných a v jaké dispozici by mělo obsahovat strojů. Z původního VPCH zbylo pouze páteřní kabelové vedení 110kV o délce 23,5!km a asi 18 ks VTE. Není to z lidumilnosti a ohleduplnosti firmy ale je to z důvodu toho, že původní záměr o počtu více jak 150ks VTE jako jeden celek by byl dnes už neprosaditelný.

VF3.jpg

Z toho důvodu firma APB rozsekala samotný projekt VPCH na tři části a dále má ve svém majetku projekty VF Kryštofovy Hamry-32ks VTE, VF Výsluní-9ks, VF Hora sv. Šebestiána a Křimov-39ks a VF Blatno-10ks, které jsou vlastně dalšími částmi VPCH a které pro svedení výkonu budou používat zmíněné kabelové vedení. Proč to APB dělá? Inu musí dokládat studie všech vlivů na faunu a flóru, hlukové studie, vliv flickeru (míhání stínů) a infrazvuku. Hodnocením po menších částech se vyhne hodnocení kumulativních vlivů všech VTE, které budou umístěny na relativně malé ploše a které by s největší pravděpodobností neobhájili. Takto vždy hodnotí dílo o menším počtu VTE, kde jako vždy uvedou, že vlivy jsou minimální a nemohou být příčinou žádných obtíží.

VF4.jpg

Vzhledem k tomu, že ani instituce které jsou zřízeny k tomu, aby kontrolovaly při provádění takovýchto staveb dodržování zákonů, neví co platí a co už ne, a dokonale ztratily přehled o počtech a dispozicích všech stavebních záměrů této oblasti (firma APB není jediná), zúžila se jejich účast v těchto řízení na pouhé pořádání dokumentů do šanonů a jejich archivaci. Zodpovědné úřady si nedokáží s dostatečnou autoritou vynutit zákonný postup. Navíc firma APB, ačkoli to tvrdě popírá, zde investuje cizí peníze a vytváří dílo, jehož faktickým vlastníkem bude s největší pravděpodobností někdo jiný. Klestí opět zřejmě cestu zahraničnímu investorovi. I když je to podle všeho firma úspěšná, těžko při své velikosti bude mít volné peníze v řádech miliard, tolik si totiž projekt vyžádá.

VF6.jpg

Nechci nikomu sahat do svědomí ale firma APB má zkrátka vliv. Posuďte sami. Původně vydanému souhlasnému stanovisku VPCH ke zjišťovacímu řízení EIA skončila v r.2010 platnost. Ministerstvo životního prostředí ČR ji obratem prodloužilo aniž by s tím mělo sebemenší problém. Prodloužilo platnost dokumentu, který už s původním projektem má společné pouze jméno. Nesouhlasí počty, dispozice, velikosti ani výkony uvažovaných VTE, nesouhlasí trasa páteřního kabelového vedení 110kV (mimochodem, na taková vedení bývá jinak pro obrovské množství zemních prací vyžadována samostatná EIA), v novém projektu je umístěna i další trafostanice 22/110kV s desítkami tun oleje v transformátorech se kterou nebylo v tom původním uvažováno, a která je umístěna na samé hranici hygienického pásma Přísečnické přehrady, našeho nejkvalitnějšího zdroje pitné vody v celé ČR. Nevadí najednou ani tam, kde byly kvůli hygienickému pásmu přehrady zlikvidovány vesnice Rusová a Přísečnice a kde by normálnímu smrtelníkovi nikdo nepovolil postavit ani prkennou boudu.

Ilustrační fota z větrných farem Chomutovska autor

Článek z Respektu na offset na VPCH

http://pandora.idnes.cz/part/2004/2/52153

Zjišťovací řízení EIA na VPCH

http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=MZP028


Zjišťovací řízení EIA na VF Kryštofovy Hamry a Výsluní

http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=ULK690

Zjišťovací řízení EIA na VF Hora sv. Šebestiána a Křimov

http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=ULK658

Zjišťovací řízení EIA na VF Blatno

http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=ULK572

www.unieprokrajinu.cz

www.krusnohorsky.cz

Autor: Vladimír Šťastný | úterý 29.3.2011 21:08 | karma článku: 22.69 | přečteno: 2380x

Další články blogera

Vladimír Šťastný

Konec jedné z elektrických pohádek.

Začátkem tohoto měsíce ohlásila německá pošta (DP) zastavení výroby elektrododávek StreetScooter, které vyráběla pro vlastní spotřebu a pro případné další zájemce.

21.3.2020 v 10:12 | Karma článku: 25.13 | Přečteno: 643 | Diskuse

Vladimír Šťastný

Mohou větrné elektrárny zpomalovat vzdušné proudění?

Zástupci větrné lobby a fandové obnovitelných zdrojů energie tvrdí kategoricky, že ne, důkazy ale nikdo nepodává.

24.12.2019 v 9:23 | Karma článku: 38.12 | Přečteno: 2159 | Diskuse

Vladimír Šťastný

Taky stavíte dům od střechy?

Možná vám připadá ta otázka v nadpisu hloupá a nepatřičná, dům se stavět od střechy nedá, ale pokusím se zdůvodnit, proč se tak ptám.

10.9.2019 v 18:56 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 641 | Diskuse

Vladimír Šťastný

Klimatická Gréta, protestní pátky a co dál – 2.

Původně jsem považoval to, co jsem napsal v prvním, stejnojmenném blogu, za konečné a myslel jsem, že se už k tématu nebudu dále vyjadřovat. Značný ohlas v diskusi, ale především včerejší obsah pořadu Devadesátka na ČT24, mě

24.7.2019 v 9:40 | Karma článku: 36.09 | Přečteno: 1301 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Gruber

Angličtina se vyvíjí ke genderové dokonalosti

Tak podle instrukce OSN se už prý nemá hasičovi říkat fireman, ale firefighter. A odzvání congressmanům, protože to propříště budou legislators, tedy legislátoři. A co byste použili místo girlfriend/boyfriend? No přece – partner.

2.6.2020 v 13:09 | Karma článku: 12.03 | Přečteno: 154 | Diskuse

Lukáš Burget

OSN: Začněte konečně mluvit genderově neutrálně a přestaňte říkat manžel a manželka!

Koronavirus není jedinou epidemií, která zachvátila lidstvo. Dávno před ní propukla epidemie genderismu a OSN ji šíří na všechny způsoby včetně toho, že nám diktuje nový slovník.

2.6.2020 v 10:00 | Karma článku: 26.69 | Přečteno: 444 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Za "vyhranou" bitvu uznání západního střihu... a jedeme zas dál.

Óda pana Malého na koronazachránce lidu, v níž užije zpatlaniny jmen opozice jako malý, má dnes jako typ článku prostě zvuk. Nadto punc pera vědecké branže. Babiš je především úředník. Udělal jen to, co se od něj přirozeně očekává

2.6.2020 v 9:50 | Karma článku: 16.55 | Přečteno: 281 | Diskuse

Dáša Stárková

Zvláštní vyjádření postoje hejtmanky Jermanové

Něco mezi omluvou, postojem, sebelítosti. Jedna velká absurdita. Ta největší je, že je hejtmanka ochotna podepsat petici pirátů na obranu V. Brožové. Zjevně netuší, co v ní je. Nebo je vážně ochotna vystupovat sama proti sobě?

1.6.2020 v 20:15 | Karma článku: 37.61 | Přečteno: 2080 | Diskuse

Karel Trčálek

Podle ruské propagandy zdržuje Česko řešení napjatých vztahů

Jak to vypadá, vztahy s Ruskem jsou teď řádně napjaté. Kdypak asi prasknou? Nejspíš brzy, pokud bezodkladně nevydáme starosty Koláře a Novotného do Ruska, aby tam jejich zločiny byly řádně vyšetřeny a spravedlivě potrestány

1.6.2020 v 18:43 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 330 | Diskuse
Počet článků 106 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1783

Místní patriot, který ví, že Krušné hory jsou krásné

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...