Blatno odmítlo větrnou farmu.

22. 10. 2011 8:00:00
Ve středu 19.10.2011 jsem se zúčastnil Veřejného projednávání stavby Větrné farmy (VF) Blatno. Veřejné projednávání je povinný legislativní krok při tvorbě zjišťovacího řízení EIA o dopadu příslušné stavby na životní prostředí. Projednávání vede krajský zastupitel touto činností pověřený, zástupce investora stavby, tvůrce zjišťovacího řízení EIA a jeho hodnotitel jenž by měl tvůrci být oponentem. Měl by....

Kdo jste už někdy zjišťovací řízení EIA studoval tak víte. Pro ostatní: EIA má několik etap a dílčích hodnocení, kdy je oponenturou vyzvána k doplnění toho co podle ní chybí nebo v případě, že není dobře zpracována, k jejímu přepracování. EIA tak v čase nabobtnává o odborné posudky a případné připomínky účastníků řízení, které by měl hodnotitel vypořádat to je zaujmout nějaký postoj a ten zdůvodnit. EIA není zrovna zábavná beletrie ale účastník řízení by si ji několikrát přečíst měl, měl by si ujasnit co znamenají některé odborné termíny aby nebyl v diskusi snadno vyšachován.

Konečně se dostáváme Blatnu. Asi poprvé, v rámci projednávání některé části Větrného parku Chomutov (VPCH) http://vladimirstastny.blog.idnes.cz/c/184369/Vetrny-park-Chomutov.htmlobčané přišli občané dotčené obce na projednávání výtečně připraveni. Projekt VF Blatno je totiž velmi špatně zpracován a směrem k místním občanům je ultraarogantní. Věže větrných elektráren (VTE) vysokých 150 m, které jsou naprojektovány v některých případech i necelých 300m od obydlí, si tvůrci dovolili označit jako vpořádku a hodnotitel ve své zprávě to formuloval tak "že by neměly způsobovat žádný závažný problém". Co znamená "neměly by" kde je definován "závažný problém"? Nikde.

UR2.jpg

V hlukové studii její autor připustil, že hluk asi bude překračovat hygienický limit a navrhl aby VTE po určitý čas pracovaly v modu omezující její výkon, tedy v méně hlučném. Zde je zaděláno na naprostý podvod. V první řadě investor stavící VTE kvůli zisku je motivován aby VTE "jely" pokud možno na maximální výkon v co nejdelším čase. Přistoupit na samém počátku na to, že z nich nedostane to co chce, znamená že je blbý, anebo daleko spíš, že toto nařízení nebude respektovat. To klidně může. Neexistuje žádný mechanismus monitoringu práce VTE, neexistuje instituce, která by si ho dokázala vynutit a není nikdo, kdo by případné porušování režimu sankcionoval. Vše je tlačeno způsobem "postav a pak už se s nikým nebav".

Vzdálenost 300m od obydlí je naprosto směšná a nerespektuje dokonce ani doporučení výrobce stavět VTE těchto rozměrů 500-700m od obydlí. Sama tato vzdálenost je pořád ještě nedostatečná ale výrobce je samozřejmě motivován snahou prodat co nejvíce a doporučením na delší vzdálenost si zmenšuje prostor pro jejich umisťování. Co se týče vzdáleností zkušenosti obyvatel osad Nová víska u Domašína a Volyně hovoří něco úplně jiného. Tyto osady jsou dotčeny působením VF Kryštofovy Hamry, která čítá 21ks VTE Enercon o celkové výšce 113m a VF Greenlines se 3ks VTE Nordex podobných parametrů jako Enercon.

UR4.jpg

Nová víska má nejbližší věže cca 1200m, Volyně asi 2100m. Hluk je v Nové vísce, za určitých podmínek (roční období, směr větru) takový, že její obyvatelé někdy i týden nespí a budí se s bolestmi hlavy. Ve Volyni se hluk projevuje především v ranních a večerních časech, kdy tvoří asi 2-3 hodinová pásma kdy vítr v osadě utichá ale přes náhorní planinu kde je VF umístěna ještě fouká pořád čerstvý, v té chvíli je slyšet mocný hukot doprovázený v cyklech hlučnými rázy v době kdy se více VTE dostane do fáze stejného natočení rotorů jejichž listy tak procházejí kolem tubusu VTE ve stejném čase. Tato situace trvá někdy i přes celou noc.

Myslíte, že to někoho mimo místních zajímá? Ani náhodou. Není dokonce možné donutit Krajskou hygienickou stanici (KHS) aby na místě provedla faktické a reprezentativní měření hluku, jenž by zahrnovala specifika ročních období, rázu počasí a směry větrů. KHS to odmítá s tím, že jí to zákon nepřikazuje ačkoliv má ve svých stanovách ochranu obyvatelstva a jeho zdraví.

Zpátky k Blatnu. Chci pochválit jeho obyvatele za věcnou a poučenou diskusi, ve které komisi argumentačně naprosto rozcupovali. Chci pochválit zastupitele obce Blatno za statečný a jednoznačně odmítavý postoj vůči stavbě. Přeji jim hodně štěstí a zdárné dotažení tvorby Územního plánu obce, kde se stavbou VF nebude počítáno. Nám, ostatním obyvatelům horských obcí dotčených výstavbou VPCH bych přál do budoucna především obyvatele, kteří nebudou líní si zjistit o VTE potřebné informace a zastupitele více morálně pevné, nenechající se snadno zvenku ovlivnit. Neexistuje totiž nic z toho, čím se investor zaklíná, totiž "veřejný zájem" a "společenská poptávka". Existuje pouze hamounský zájem stavět co nejvíc pro co největší zisk, ničící přitom unikátní krajinný ráz Krušných hor, jejich klid a rekreační potenciál a mařící letité úsilí a investice místních obyvatel vybudovat si zde bydlení na slušné úrovni. Jejich nemovitosti by se totiž stavbou VTE v takové blízkosti staly bezcenými.

EIA VF Blatno

http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=ULK572

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimír Šťastný | sobota 22.10.2011 8:00 | karma článku: 19.82 | přečteno: 1215x

Další články blogera

Vladimír Šťastný

EU je naše rodina.

V souvislosti s Brexitem jsem v tisku zachytil přirovnání EU jako rodiny, kterou se snaží Velká Británie opustit. Poněkud podprahově byl v článku cítit podtext o nevděčnosti Angličanů ve snaze opustit milující zbytek rodiny.

7.4.2019 v 7:34 | Karma článku: 27.42 | Přečteno: 584 | Diskuse

Vladimír Šťastný

Cesty - PF2019

Cesty. Jak ty skutečné, tak ty životní, jsou klikaté, hrbolaté, s překážkami a jejich konce se ztrácí za zatáčkami, horizonty nebo v mlhách. Jsou pro nás tajemné, záhadné a tím více nás lákají po nich jít ke svému cíli.

31.12.2018 v 6:00 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 172 | Diskuse

Vladimír Šťastný

Jak mi to paní Poborská vysvětlila.

S paní Poborskou jsme na sebe v diskusích narazili opakovaně a sice v případech, kdy jsem se ve svých blozích odvážil zapochybovat o formulce " že podpis čehosi není právně závazný".

28.12.2018 v 6:22 | Karma článku: 28.39 | Přečteno: 652 | Diskuse

Vladimír Šťastný

Toto memorandum, pakt, deklarace...není právně závazná & salámová metoda.

V poslední době se roztrhl pytel s prohlášeními, "že to, či ono bychom měli podepsat a o nic se nestrachovat, protože to není právně závazné a vymahatelné".

27.12.2018 v 6:51 | Karma článku: 34.52 | Přečteno: 766 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Aktivisté kašlou na fakta. Nebo je spíš záměrně zamlčují

Bojovníci proti klimatické změně mají jeden takový zlozvyk. Naprosto ignorují fakta, která se nehodí do jejich propagandistické svaté války. Kdy to dojde politikům, kteří jim stále naslouchají?

10.4.2019 v 8:40 | Karma článku: 39.34 | Přečteno: 1912 | Diskuse

Jan Bartoň

Piráti chtějí zlikvidovat byznys Agrofertu

Návrh Pirátů, aby byl uzákoněn zákaz přimíchávat do nafty biosložku, která se získává z řepkového oleje, je krásným příkladem účelovosti zákonných norem. Tato má za cíl zlikvidovat byznys Babišovu Agrofertu.

8.4.2019 v 8:04 | Karma článku: 33.81 | Přečteno: 1352 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Takový malý soukromý miniprales

Na svém pozemku v podhůří necháváme část přírodě. Je to takový miniprales. Slouží hlavně rostlinám, stromům a na ně navázaným živočichům, zejména ptákům a hmyzu.

7.4.2019 v 10:36 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 275 | Diskuse

Alena Křehotová

Jak tady vypadá jaro

Rovnou všechny upozorňuji, že tento týden bude pršet. Bez ohledu na to, co věští meteorologové. Páč já jsem včera a dnes umyla okna. Takže do konce tejdne je slušný slejvák zaručen. Ale jaro je i tady kvetoucí. A dnes plné slunce.

2.4.2019 v 12:11 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 144 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Užitečná informace

Egyptský server Ahramonline napsal 1. dubna, že v guvernorátu Rudé moře, kam patří kromě jiných velké turistické destinace Hurghada a Marsa Alam, budou od června zakázány plastové předměty na jedno použití.

2.4.2019 v 8:15 | Karma článku: 13.15 | Přečteno: 340 | Diskuse
Počet článků 101 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1725

Místní patriot, který ví, že Krušné hory jsou krásné

Najdete na iDNES.cz