Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Volyňský hřbitovní fest.

27. 06. 2013 13:30:00
Vážení přátelé, dne 5.7.2013 se uskuteční v krušnohorské obci Volyně hudební festival - Volyňský fest. Příčinu jeho vzniku zavdal několikaletý sled událostí v obci Volyně a v jejím správním městě Výsluní.

Už téměř desítku let existují investorské záměry stavět v Chomutovské části Krušných hor stovky větrných elektráren. Kdyby měly být naplněny všechny záměry investorů, staly by se z náhorních planin Krušných hor průmyslové zóny, kde by nezbylo příliš místa pro faunu a flóru ani pro normální život. Volyně a její občané jsou už dnes zasaženi vlivy větrné farmy Kryštofovy Hamry. Nad lesem vysoko čnící vrtule a hluk, který sem unášejí západní a severozápadní větry, vytvářejí situaci, kdy si Volyňští občané a chalupáři nechtějí dát další stavby líbit. Ve Výsluní bylo v roce 2011 založeno Občanské sdružení Krušno, které svou oponenturou a vyžadováním dodržování zákonnosti ve schvalovacích, územních a stavebních řízeních, stavby dosud účinně brzdilo a nebýt zákeřností a podlostí části Výsluňského zastupitelstva, byly by stavby se vší pravděpodobností vypakovány alespoň mimo katastr města Výsluní a katastry obcí, které město Výsluní spravuje.

stop.jpg

Bohužel část zastupitelů města, činnost OS Krušno naprosto sabotuje a snaží se jít investorovi na ruku. V jejich pohledu jsou občané Volyně občany druhé kategorie bez práv, pouze s povinností zaplatit daně za své nemovitosti a poplatky za popelnice. Arogance s jakou tato část zastupitelstva jedná, je do nebes volající. Ani oni nechtějí mít stroje větrných elektráren za domem(ve Výsluní) ale ve Volyni jim nevadí a těší se na to, jak si Volyňští užijí pohledů a kraválu a oni(ve Výsluní) peněz utržených za strpěné větráky.

To, že se jako občané Volyně nemůžeme dovolat svých práv, vyústilo v rozhodnutí, zveřejnit problém co nejširším možným způsobem a zkoušet vysvětlovat, jak to vlastně u nás je, protože při pohledu zvenčí, to málokdo dokáže rozpoznat. OS Krušno založilo své webové stránky http://www.oskrusno.estranky.cz/, já zde píši na toto téma blogy a volyňský občan a muzikant René Vaněček se rozhodl využít své kontakty mezi muzikanty a uspořádat hudební festival ve Volyni. Pan Vaněček má svou nemovitost zbudovánu z bývalé márnice a jeho zahradu tvoří zrušený hřbitov. Odtud název na plakátě - Hřbitovní fest. V přeneseném slova smyslu se ale, při realizování investorských záměrů v oblasti, pomyslným hřbitovem může stát nejenom celá vesnice, protože přestane být místem pro klidný život a už vůbec nebude místem pro odpočinek a rekreaci, ale i celá Chomutovská část Krušných hor.

volynefest.jpg

P.S. Pouze noticka o docela čerstvé věci, ke které ještě neznám podrobnosti:

Stavbami větrníků by to u nás nekončilo. V minulých dnech navštívili město Výsluní emisaři firmy, jejíž jméno zatím neznám. Na neveřejném zasedání mámili ze zastupitelů města souhlas se stavbou přečerpávací elektrárny. Parametry, projekt a přesná čísla zatím nebyly zveřejněny, zástupci firmy pouze zmínili, že by to představovalo vybudování cca 100ha!!! jezera na náhorní planině mezi Rusovou a Výsluním a roury do dolní stanice by vedly Prunéřovským údolím.

Kdo zná Prunéřovské údolí ví, že jeho dno je místy tvořeno jen silnicí a korytem Prunéřovského potoka, hned za nimi se zdvihají jeho strmé svahy. Minimálně v těchto místech by to znamenalo vykácení desítek hektarů lesa a odtěžení tisíců kubíků zeminy a skály. Zároveň by musel být potok nejspíš na několika úsecích zatrubněn. Celá tato stavba by znamenala naprostou devastaci tohoto území a především zkázu lesa na jeho dně, který díky svému chráněnému umístění, přežil i třicet let zátěže sirnými imisemi z Prunéřovských a Tušimických elektráren a to všechno ve jménu "ochrany životního prostředí".

Všechny tyto plány nápadně připomínají pošahaný bolševický nápad z doby výstavby Prunéřovských elektráren. Prunéřovské údolí mělo totiž být použito jako složiště popílku a strusky. Pěkně děkuji, nechci, a se mnou ani nikdo z Volyně.

Vyslanci firmy zároveň zastupitelům tvrdili, že ten souhlas od obce zase tak moc nepotřebují, protože když jim někdo z Brusele potvrdí, že se jedná o veřejný zájem, mohou stavět bez jakéhokoli omezení. (Natura 2000, Ptačí oblast Novodomské rašeliniště, Evropsky významné lokality ani Národní přírodní rezervace Rašeliniště na Loučkách nejsou údajně překážkou). Osobně tomu zase tolik nevěřím, ale kdyby to měla být pravda, tak sem jde z EU ryzí fašismus.

Volyňský fest není zamýšlen jako prvoplánově výdělečná záležitost. Mírné vstupné by mělo pokrýt režijní náklady a pokud přeci jenom vznikne nějaký zisk, bude věnován na konto o.s.Krušno na financování jeho činnosti.

Tímto berte předchozí text jako pozvánku do Volyně a 5.7. přijeďte. Dostane se vám nejenom muziky, ale svou účastí zároveň vyjádříte nevoli s tím, jak se s naší částí Krušných hor zachází.

Autor: Vladimír Šťastný | čtvrtek 27.6.2013 13:30 | karma článku: 10.64 | přečteno: 778x

Další články blogera

Vladimír Šťastný

Konec jedné z elektrických pohádek.

Začátkem tohoto měsíce ohlásila německá pošta (DP) zastavení výroby elektrododávek StreetScooter, které vyráběla pro vlastní spotřebu a pro případné další zájemce.

21.3.2020 v 10:12 | Karma článku: 25.13 | Přečteno: 643 | Diskuse

Vladimír Šťastný

Mohou větrné elektrárny zpomalovat vzdušné proudění?

Zástupci větrné lobby a fandové obnovitelných zdrojů energie tvrdí kategoricky, že ne, důkazy ale nikdo nepodává.

24.12.2019 v 9:23 | Karma článku: 38.12 | Přečteno: 2159 | Diskuse

Vladimír Šťastný

Taky stavíte dům od střechy?

Možná vám připadá ta otázka v nadpisu hloupá a nepatřičná, dům se stavět od střechy nedá, ale pokusím se zdůvodnit, proč se tak ptám.

10.9.2019 v 18:56 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 641 | Diskuse

Vladimír Šťastný

Klimatická Gréta, protestní pátky a co dál – 2.

Původně jsem považoval to, co jsem napsal v prvním, stejnojmenném blogu, za konečné a myslel jsem, že se už k tématu nebudu dále vyjadřovat. Značný ohlas v diskusi, ale především včerejší obsah pořadu Devadesátka na ČT24, mě

24.7.2019 v 9:40 | Karma článku: 36.09 | Přečteno: 1301 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Renata Šindelářová

Mrtvolky všude kolem nás

Pesticidy nezabíjí jenom škůdce, vyvražďují také tolik užitečná a pro život nás všech nezbytná včelstva. Týká se ale také mnoha dalších zvířat. Trávení hrabošů následně způsobuje smrt dravých ptáků.

28.5.2020 v 13:02 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 201 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Dostane virus Nobelovku za ekologii?

Karanténa přinesla uzavřené továrny i letiště. Vliv ekonomické krize na CO2 je ale prakticky neviditelný.

26.5.2020 v 10:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Valtr Sodomka

Spalování uhlí aneb jak si kupujeme svědomí

Tento článek jsem měl nějakou dobu „v šuplíku“, protože jsem ho chtěl doplnit o zprávu o globální spotřebě uhlí. Nakonec jsem použil statistiku organizace Urgewald – viz. P.S. na konci článku. Takže se vyplatí dočíst to do konce.

24.5.2020 v 18:00 | Karma článku: 23.21 | Přečteno: 441 | Diskuse

Jarmila Dubravská

Sneží a nie je to repka

..zvažujem že si otvorím kaderníctvo, veď sme na tom rovnako, ja zootechnička o kaderníctve a kaderníčka o poľnohospodárstve....

24.5.2020 v 15:48 | Karma článku: 11.50 | Přečteno: 209 | Diskuse

Jan Ferenc

Solární elektrárny potřetí na pranýři

Je pozoruhodné, jak fotovoltaické elektrárny pijí krev politikům a jak se politici snaží, s pochopením některých sdělovacích prostředků, aby pily krev i občanům.

21.5.2020 v 21:06 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 785 | Diskuse
Počet článků 106 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1783

Místní patriot, který ví, že Krušné hory jsou krásné

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...